II edycja kampanii Odpowiedzialny Kierowca 2013 – materiały edukacyjne

Wszystkie materiały w ramach kampanii „Odpowiedzialny Kierowca” zostały przygotowane przy współpracy Biura Drogowego Komendy Głównej Policji. W pakiecie bazowym samorządy otrzymają aż 17 pozycji wydawniczych. W tym roku podwoiliśmy także liczbę poszczególnych ulotek (z 250 szt. do 500 szt.), tak aby materiały dotarły do jak najszerszego kręgu odbiorców. Nie trzeba zamawiać pełnego pakietu materiałów. Można wybrać tylko te elementy, które Państwa interesują.

Wizualizacja graficzna wszystkich materiałów dostępna jest na naszej stronie internetowej (proszę zjechać ponieżej) lub w kampanijnym poradniczku. Poradniczkek można ściągnąć w formacie JPG klikając na poniższe obrazki. 

Poradniczek – cz. 1

Poradniczek – cz.2

MATERIAŁY DLA SZÓŁ PODSTAWOWYCH


Ulotka edukacyjna „Mamo, tato dajesz mi przykład” – format  A4. Zawiera wskazówki dla dzieci jak mogą i kiedy powinny reagować, gdy ich rodzice (opiekunowie) nie stosują się do przepisów drogowych. Ulotka ma charakter interaktywny – informacje są w niej przekazywane za pomocą prostych zadań logicznych i kolorowanek.

Dla kogo? Dla uczniów szkół podstawowych.

Jak należy ją wykorzystać? Ulotka może okazać się świetnym wsparciem dla nauczycieli, policjantów, strażników miejskich, którzy prowadzą zajęcia związane z bezpieczeństwem na drodze.

 

 

 

 

 

Ulotka edukacyjna „Pierwsze kroki na drodze” – format A4. Ulotka ma formę składanej miniksiążeczki, w której znajduje się kilka zasad dotyczących bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Oprócz wskazówek dzieci otrzymają też do rozwiązania zadania utrwalające wiedzę.

Dla kogo? Dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej; dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Jak należy ją wykorzystać? Ulotka może trafić do osób odpowiedzialnych za organizację lekcji poświęconych bezpieczeństwu na drodze (nauczyciele, policja, straż miejska).

 

Książeczka „Niezbędnik młodego rowerzysty” – format A6. Kieszonkowy poradnik dla młodego rowerzysty zawiera opis najważniejszych znaków drogowych i przepisów dotyczących poruszania się po drodze. Podpowiada jak przygotować rower do wycieczki.

Dla kogo? Dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.

Jak należy go wykorzystać? Poradnik mogą otrzymać osoby odpowiedzialne za organizację lekcji dotyczących bezpieczeństwa na drodze (nauczyciele, policja, straż miejska). Niezbednik może być rozdawany jako nagroda w konkursach o ruchu drogowym. 

 

 

 

Test na kartę rowerową – format A3. Zawiera 25 pytań o następującej tematyce: postępowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, podstawowe manewry na drodze, znaki i sygnały drogowe, pierwszeństwo przejazdu, wyposażenie roweru i obsługa, udzielanie pierwszej pomocy.

Dla kogo? Dla uczniów szkół podstawowych od 10. roku życia.

Jak należy go użyć? Test warto przekazać nauczycielom. Można go użyć podczas egzaminu na kartę rowerową lub jako element sprawdzający wiedzę uczniów z zakresu ruchu drogowego.

 

 

 

 

Plakat „Weź kartę na rower” – format B2. Plakat do samodzielnego wypełnienia. Jest na nim miejsce na wpisanie przez organizatora informacji o egzaminie na kartę rowerową, wycieczki, festynu lub innej lokalnej inicjatywy.

Dla kogo? Dla gminnych/szkolnych organizatorów kampanii.

Jak należy go wykorzystać? Należy rozdać go koordynatorom kampanii.

 

 

Ulotka edukacyjna „Strażacy na drodze” – format 2/3 A4. Zaznajamia najmłodszych z zadaniami straży pożarnej w przypadku kolizji i wypadków drogowych. Ulotka interaktywna – zawiera kolorowanki i zagadki dla dzieci.

Dla kogo? Dla uczniów szkół podstawowych.

Jak należy ją wykorzystać? Materiały warto przekazać jednostkom straży pożarnej lub nauczycielom. Ulotki można rozdysponować wśród dzieci podczas pogadanek w remizie strażackiej, festynów z udziałem strażaków.

 

MATERIAŁY DLA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

Ulotka edukacyjna „Mały egzamin na prawo jazdy” – format A4. Zawiera ciekawe quizy, zagadki i zadania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem na drodze. Znakomity materiał do poszerzania wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się na drodze.

Dla kogo? Dla gimnzjalistów.

Jak należy ją wykorzystać? Materiały nalezy rozdać nauczycielom, wychowawcom. Ulotki mogą zostać rozdysponowane wśród młodzieży podczas kolonii wypoczynkowych. Znajdują się w nich propozycje zabaw, które mogą uatrakcyjnić wolny czas.

 

 

 

 

 

Ulotka edukacyjna „Ruch zamiast alkoholu” – format 2/3 A4. Ulotka dostarcza informacji o negatywnym wpływie alkoholu na organizm młodego człowieka. Podpowiada, jakie produkty spożywcze należy włączyć do diety, aby poprawić refleks, koncentrację czy dobry nastrój.

Dla kogo? Dla gimnazjalistów.

Jak należy ją wykorzystać? Ulotkę warto przekazać nauczycielom, którzy mogą ją rozdysponować podczas lekcji biologii, lekcji wychowawczych lub wychowania fizycznego.

 

Plakat edukacyjny „Kask to nie obciach” – format B3. Plakat zachęca do noszenia kasku rowerowego.

Dla kogo? Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów.

Jak należy go wykorzystac? Plakaty warto przekazać szkołom podstawowym i gimnazjom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dyplom „Jeżdżę bezpiecznie – jestem bezpieczny” – format A4. Wyróżnienie dla dzieci, które aktywniebiorą udział w inicjatywach na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dla kogo? Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów.

Jak należy go wykorzystać? Dyplomy mogą wręczać policjanci, strażnicy miejscy po pogadance o bezpieczeństwie. Można je wręczać jako wyróżnienie w konkursie szkolnym bądź regionalnym, lub jako nagroda za pozytywne zdanie egzaminu na kartę rowerową.

 

MATERIAŁY DLA DOROSŁYCH

 

Ulotka edukacyjna „Mamo, tato dajesz mi przykład” – format 2/3 A4. Dostarcza rodzicom informacji, jak można kształtować u swych dzieci pozytywne nawyki na drodze. Podpowiada, jak rozmawiać z dzieckiem o zachowaniach ryzykownych na drodze.

Dla kogo? Dla rodziców.

Jak należy ją wykorzystać? Ulotki warto przekazać nauczycielom, którzy mogą rozdać je podczas zebrań z rodzicami. Materiały mogą również zostać przekazane przez policjantów podczas patroli drogowych.

 

 

 

 

 

Ulotka edukacyjna „Seniorzy na drodze” – format 2/3 A4. Zwraca uwagę na zachowania w ruchu drogowym osób starszych. Dostarcza seniorom informacji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Dla kogo? Dla seniorów.

Jak należy ją wykorzystać? Materiały można przekazać przychodniom lekarskim lub aptekarzom. Ulotkę warto dodawać do recepty bądź zakupionych leków.

 

 

 

 

 

Ulotka edukacyjna „Rodzina za pasem” – format A4. Podkreśla znaczenie zapiętych pasów podczas jazdy. Wyjaśnia przepisy dotyczące przewozu i jazdy kobiet w ciąży, dzieci, zwierząt, jazdy autobusem czy taksówką.

Dla kogo? Dla kierowców, pasażerów, rodziców, kobiet w ciąży.

Jak należy ją wykorzystać? Warto ją przekazać ośrodkom szkolenia kierowców, przychodniom lekarskim, szkołom. Można je rozdysponować podczas festynów, zebrań z rodzicami.

 

 

 

 

 

 

Naklejka na szybę samochodu „Odpowiedzialny kierowca” – naklejka z liściem klonowym dla młodych kierowców.

Dla kogo? Dla kierowców.

Jak należy ją wykorzystać? Przekazać ośrodkom szkolenia kierowców.

 

 

 

 

 

 

Plakat edukacyjny „Odpowiedzialny kierowca” – format B3. Porusza kwestię odpowiedzialności za kierownicą, zwłaszcza wśród niedoświadczonych kierowców.

Dla kogo? Dla kierowców.

Jak należy go wykorzystać? Przekazać ośrodkom szkolenia kierowców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Certyfikat dla samorządu „Samorząd przyjazny odpowiedzialnym kierowcom” – format A4. Każdy samorząd zaangażowany w kampanię Odpowiedzialny Kierowca w 2013 roku otrzyma certyfikat.

Dla kogo? Dla samorządu.

Jak należy go wykorzystać? Certyfikat dokumentuje uczestnictwo samorządu w kampanii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Certyfikat „Przyjaciel odpowiedzialnych kierowców” – format A4. Certyfikat do samodzielnego wypełnienia dla osób zaangażowanych w realizację kampanii Odpowiedzialny Kierowca 2013. To forma podziękowania za wysiłek włożony w poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

Dla kogo? Dla wszystkich osób zaangażowanych w kampanię.

Jak należy go wykorzystać? Należy wypełnić nazwiskami zaangażowanych osób i rozdać je np. na zakończenie kampanii.