Nowa Sól, woj. lubuskie: Akcja „Odpowiedzialny Kierowca”

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Nowej Soli w ramach kampanii Odpowiedzialny Kierowca odbyły się warsztaty edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowych. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy III b. Dzieci przyswoiły sobie wiedzę na temat bezpiecznych zachowań na drodze. Na spotkaniu poruszono również zagadnienie dotyczące trzeźwości podczas prowadzenia samochodu. – W Polsce prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem osobie w stanie po użyciu alkoholu lub innego środka o podobnym działaniu. Odpowiedzialne zachowania na drodze warto zaszczepiać wśród dzieci już od najmłodszych lat – relacjonuje Krystyna Zielińska-Godek, szkolna koordynatorka kampanii

Po pogadance dzieci wspólnie z „drogówką” z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli wzięły udział w akcji „Odpowiedzialny kierowca”. Razem z policjantami uczniowie zatrzymywali samochody w ramach kontroli drogowej. Panowie w mundurach sprawdzali stan trzeźwości, a dzieci wręczały ulotki informujące o tym, że nie wolno prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu lub na tzw. „kacu”. – Spożycie większej ilości alkoholu dzień wcześniej powoduje na drugi dzień złe samopoczucie i zmniejsza refleks kierowcy, a to może być przyczyną wielu wypadków – informują organizatorzy.

Podczas kontroli zatrzymano 15 samochodów (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, busy). Wszyscy kierowcy byli trzeźwi. „Uczniowski patrol” wykonał znakomicie swoje zadanie, a wszyscy kierujący okazali się być odpowiedzialnymi kierowcami. – Fajnie uczestniczyć w takich działaniach – podsumowały dzieci.